Październik

TYDZIEŃ I Jesień jako pora roku.

Poznajemy świat różnymi zmysłami (wzrok, słuch, dotyk). Dzieci wskazują jak rozpoznać jesień- kolor (wzrok), wicher (słuch), deszcz (dotyk). Rozwiązujemy zagadki, rebusy i kalambury. Wykonujemy prace o tematyce jesiennej „ Pani Jesień” – kolaż z jesiennych liści.

 

Dzieci poznały wiersz J. Kulmowej " Jesienna pogoda". Omówiły również jak należy ubierać się w zimne, jesienne dni - ćwiczenia w grupach. Wskazywaliśmy zależności między wyglądem przyrody, a porą roku - 23 września początek kalendarzowej jesieni. Nazwaliśmy drzewa i posegregowaliśmy liście. Starsze dzieci miały za zadanie samodzielnie opisać liście i owoce popularnych gatunków drzew. Nazwaliśmy również części drzewa, co okazało się proste dla naszych uczniów.  Praca plastyczna - jesienne drzewo. Podczas wykonywania różnych prac plastycznych dzieci słuchały muzyki poważnej – A. Vivaldiego „Jesień” oraz dziecięcej o tematyce jesiennej.

 

TYDZIEŃ II . Konkurs

Świetlica szkolna ogłasza konkurs „Jesienny spacer dla uczniów”, którego celem  jest stworzenie pracy plastycznej, opowiadania lub/i zdjęć na podany temat.

 

Rozwiązanie konkursu odbędzie się podczas uroczystości Pasowania na Świetlika.

 

W świetlicy znajduje się skrzynka na karteczki z głosami uczniów na wybrane przez siebie prace. 

 

TYDZIEŃ III Dzień Edukacji Narodowej.

DEN - co to za święto? Zapoznanie dzieci z wierszem J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich". Swobodne wypowiedzi uczniów o ulubionych pracownikach szkoły - praca w zespołach zadaniowych. Stworzenie listy cech wymarzonego nauczyciela - konkurs w grupach. Praca plastyczna – Portret nauczyciela.

Z okazji Dnia Pocztowca wychowankowie świetlicy omawiali postać listonosza. Bawiliśmy się również w pocztę.

 

 

TYDZIEŃ IV Światowy Dzień Zwierząt.

Dzieci poznają Światową Deklarację Praw Zwierząt.  Zwierzęta, które znamy - rozwiązywanie zagadek. Rozwiązywanie krzyżówek obrazkowych– rozpoznawanie znanych zwierząt. Wydzieranka z kolorowego papieru wybranego zwierzątka. Wystawa prac. Zwierzęta egzotyczne. Oglądanie atlasów ze zdjęciami zwierząt, czytanie ciekawostek o zwierzętach egzotycznych. Dzieci stworzyły na gazetce krajobraz dżungli, sawanny i pustyni, gdzie umieściły zrobione przez siebie zwierzęta.

 

 

Poznanie wiersza "ZOO" J. Brzechwy. Praca plastyczna w zespołach - "Przewodnik po ZOO". Nauka piosenki „ Puszek okruszek”.

 

TYDZIEŃ V Pasowanie na świetlika.

Przypomnienie kogo nazywany świetlikiem? - rozmowa. Stworzenie przez dzieci listy cech idealnego świetliczanina. Co to znaczy, że jesteśmy grupą? – przypomnienie pojęcia grupa i przyjaźń.

 

 

 

Pasowanie na Świetlika udało nam się wyśmienicie. Na uroczystość przybyło wielu uczniów naszej szkoły. Najważniejsze były jednak dzieci klas pierwszych oraz nowo zapisane do świetlicy. To oni mieli najtrudniejsze zadanie - sprostać różnorodnym zadaniom:

 

  • Wykazać się znajomością regulaminu świetlicy;
  • Powtórzyć trudne do wymówienia wyrazy, tzw. gimnastyka języka;
  • Próba smaku – zjeść plasterek cytryny;
  • Odpowiedzieć na pytania dotyczące wiedzy o naszej szkole;
  • Oraz bawić się, pląsać i śpiewać piosenki, które poznały w świetlicy.

 

Na Pasowaniu nie zabrakło popisów uczniów klas starszych, którzy czytali wierszyki:

 

Dziś w świetlicy wydarzenie:
przyjmujemy nowe dzieci!
Będzie uroczystość mała, 
atrakcyjnie czas nam zleci!

 

Pięknie witam wszystkich gości
i zapraszam do zabawy.
Będą quizy i konkursy,
no, i pewnie trochę wrzawy.

A więc bawmy się wesoło!
Miejmy buzię uśmiechniętą!
I świetlikom bijmy brawo – 
w końcu dzisiaj to ich święto!

 

Dziewczyny z klasy 2b zaśpiewały na tą okazję piosenkę, której tekst i melodia zostały stworzone samodzielnie, specjalnie na tą okazję. Wszyscy byliśmy zaskoczeni dojrzałością tekstu i rymami. Piosenka opowiadała o pobycie dzieci na świetlicy, zabawach, radości i przyjaźni.

 

Punktem kulminacyjnym spotkania było złożenie przez dzieci przyrzeczenia:

 

Ja świetlik,
Od dziś świecący przykładem,
Ślubuję:
Być dobrym na co dzień i od święta;
O dobrym zachowaniu zawsze pamiętać;
Szanować gry i zabawki;
Zjadać całe obiadki;
Pań słuchać;
Zgodnie się bawić;
Nie psocić;
Nie hałasować;
Innymi się opiekować.

 

Podczas całej uroczystości gościliśmy Panią Dyrektor, która przyjęła „nowe” dzieci do świetlicy. Na pamiątkę Pasowania uczniowie otrzymali dyplomy oraz przypieczętowali wstąpienie do grona Świetlików odciskiem pomalowanej dłoni. Na koniec na wszystkich uczestników uroczystości czekała słodka niespodzianka: pyszne babeczki, które upiekła mama Kingi Ficoń, uczennicy klasy 2b. Za zaangażowanie i pomysł baaardzo dziękujemy!

 

 

W dniu dzisiejszym odbyło się również rozwiązanie konkursu świetlicowego „Jesienny spacer dla ucznia”. Poprzez głosowanie uczniów, wyłoniono następujących finalistów:

 

  I.      Hania Żytkowska kl.3a

 

  1. II.      Paulina Kuźnar kl.3a
  2. III.      Ola Niedzielska kl.2a

 

Wyróżnienie za pięknie napisane opowiadanie: Hania Szczykutowicz kl.2b

 

Za udział w konkursie wszystkim dzieciom dziękujemy i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych akcjach świetlicowych.

Bohaterką miesiąca została Julia Korcz - GRATULUJEMY!