TYDZIEŃ I Organizacja pracy świetlicy.

Dzieci klas pierwszych poznają świetlicę szkolną. Aktywnie zaznajamiają się z zasadami właściwego zachowywania się:

REGULAMIN PRZEBYWANIA W ŚWIETLICY

1. Po zabawie odkładamy na miejsce zabawki, którymi się bawimy.
  2. Nie chodzimy w butach po świetlicy.
  3. Chętnie uczestniczymy w zajęciach, grach, zabawach, w pracach porządkowych.
  4. Szanujemy kolegów i nauczycieli.
  5. Używamy słów: „dzień dobry”, „do widzenia”, „przepraszam”, „proszę”.
  6. Szanujemy wszystkie przybory, gry, sprzęt szkolny i zabawki.
  7. Zachowujemy ciszę w czasie przeznaczonym na naukę, aby nie przeszkadzać innym.
  8. Starannie odrabiamy zadania domowe.
  9. Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.

10. Informujemy o każdym wyjściu ze świetlicy.

1. Wychodzimy ze świetlicy jedynie za zgodą nauczyciela - opiekuna świetlicy.

12. Przed lekcjami i po skończonych lekcjach przychodzimy do świetlicy i swoją obecność  zgłaszamy wychowawcy.

13. Nie krzyczymy, nie biegamy.

14. Nie ruszamy cudzych rzeczy.

15. Nie przeklinamy, nie hałasujemy.

16. Nie niszczymy cudzych prac.

17. Pomagamy słabszym.

Poznają również Prawa i Obowiązki Świetlika. Próbują dyskutować o tym, jakie cechy charakteru posiada dobry i zły uczeń. Przy pomocy nauczyciela świetlicy stworzono listę idealnego ucznia.

W pierwszym tygodniu dzieci zapoznały się również z całorocznym konkursem świetlicowym, którego celem jest comiesięczne wyłanianie „Bohatera miesiąca”. W świetlicy znajdują się na gazetce dwa autobusiki – różowy i niebieski, do których przyklejane są karteczki z imieniem i nazwiskiem dziecka, które w danym dniu jest AKTYWNE, ZDYSCYPLINOWANE lub POMOCNE W SPRZĄTANIU ŚWIETLICY.

W tym miesiącu Bohaterami zostali: Karolina z kl.2a, Ola z kl.2a oraz Damian z kl.2b.

TYDZIEŃ II Bezpieczna droga do szkoły.

W tym tygodniu dzieci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po świetlicy i szkole. Poprzez zabawę poznają zasady ruchu drogowego. Ćwiczą sposób poruszania się w pobliżu ruchliwej drogi.

TYDZIEŃ III Wspomnienia z wakacji.

Z rozrzewnieniem wspominamy wakacje, miejsca, których uczniowie spędzali letni wypoczynek, ze wskazaniem na mapie kraju i miejscowości pobytu wakacyjnego. Dzieci przypominały  czym podróżowały oraz poznawały środki lokomocji, które stosowane były dawniej. Czytaliśmy również literaturę dziecięcą ze wskazaniem tematyki wakacyjnej.

TYDZIEŃ IV Przeciwdziałanie agresji.

Zabawa i nauka w grupie może przysporzyć czasem nie lada problemy, dlatego ważna jest nauka życia w przyjaźni. Wychowankowie świetlicy wspólnie ułożyli przepis na dobrego przyjaciela.  Każdy demonstrował również sposób wyrażania swojej złości. Poprzez zabawę dzieci uczyły się jak opanować i przeciwdziałać agresji. Rozmawialiśmy również o tym, dlaczego warto być miłym, jakich zwrotów grzecznościowych wówczas używamy.