Laureaci Wojewódzkiego Konkursu "Edukacja regionalna w szkole"

Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami III miejsca w XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja regionalna w szkole. Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu… Święty Jan Paweł II. 

To uczestnicy realizowanego przez panią Sylwię Mazur, Annę Ryśnik i Anettę Waniczek projektu w ramach konkursu: Zofia Gałaszek (klasa 8a), Hanna Grzondziel (klasa 8a), Wiktoria Morawiec (klasa 8a), Tymoteusz Sowa (klasa 8a), Bartosz Wiak (klasa 8a), Franciszek Pukocz (klasa 6a).

Konkurs składał się z 4 etapów. Zgłoszenia do konkursu mogła dokonać szkoła, która spełniała minimum trzy z siedmiu kryteriów w każdym z czterech wymienionych przez Kuratorium Oświaty obszarów. Kolejny etap polegał na przygotowaniu sprawozdania potwierdzającego spełnienie zadeklarowanych kryteriów oraz prezentacji multimedialnej dokumentującej podejmowane działania w zakresie edukacji regionalnej. Trzeci etap konkursu polegał na opracowaniu projektu „Wielcy twórcy województwa śląskiego w nowej odsłonie. Odkrywamy, interpretujemy, tworzymy – teatr, literatura, film”. Nasza szkoła wybrała twórcę powieści podróżniczo-przygodowych dla młodzieży, który wiele lat żył w Katowicach, realizując projekt „Na tropach Szklarskiego”. W ramach projektu zorganizowaliśmy: Dzień Podróżnika pierwszego dnia wiosny, wycieczkę do Gabinetu pamięci Alfreda Szklarskiego w Katowicach, audycję przez szkolny radiowęzeł, wystawę pt. „Na tropach Tomka” poświęconą serii książek o Tomku Wilmowskim, konkurs plastyczny na najlepszą ilustrację do wybranej książki Szklarskiego. Komisja konkursowa oceniała sprawozdanie z realizacji projektu oraz infografikę stanowiące wizualizację działań i efektów wykonania projektu.

Spośród 40 zakwalifikowanych do konkursu szkół podstawowych województwa śląskiego nasza szkoła przeszła do finału. Na rozgrywki finałowe składały się 3 zadania. Pierwsze – w atrakcyjnej formie przedstawić zrealizowany projekt; drugie – zaprezentować w formie scenicznej fragment utworu wybranego przez nas twórcy z województwa śląskiego; trzecie – wykonać 5 praktycznych zadań w grze terenowej, do czego niezbędna była wiedza o twórcach takich jak: Gustaw Morcinek, Zofia Kossak-Szczucka, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligoń, Janosch.

Finał konkursu miał miejsce w Koszęcinie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Uczestnicy mogli zwiedzić pałac, zobaczyć pamiątki z różnych części świata otrzymane przez członków zespołu, a także zagrać na fortepianie samego mistrza – profesora Stanisława Hadyny – założyciela zespołu. Podczas uroczystej gali nagrody zwycięzcom konkursu w 3 kategoriach wręczyła pani Anna Kij - Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz pan Tomasz Janikowski – zastępca dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Dodatkową nagrodą dla uczestników był zachwycający występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który właśnie świętuje swój jubileusz 70-lecia.