Wycieczka uczniów klas ósmych w ramach projektu Poznaj Polskę

W ramach projektu „Poznaj Polskę”  uczniowie klasy 8a i klasy 8b 15 czerwca 2022 roku zwiedzili podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych, sztolnię „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach oraz Radiostację w Gliwicach.

Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania kopalni, gdzie podziemna trasa turystyczna ma 1740 metrów długości i zachwycają się nią turyści z całego świata. Na głębokości 40 metrów znajduje się podziemne miasto - labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku „Fryderyk”. Surowe warunki panujące w podziemiach pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. W czasie wędrówki uczniowie oglądali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji był przepływ łodziami na trasie o długości 270 metrów, które kursują między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Kolejnym punktem wycieczki była sztolnia „Czarnego Pstrąga”. Jest to 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni „Fryderyk” odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnię można zwiedzać od 1957 roku. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego. Sztolnia „Czarnego Pstrąga” oraz podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 roku. Sztolnia „Czarnego Pstrąga” (wraz z Zabytkową Kopalnia Srebra oraz innymi obiektami pokopalnianymi) została zgłoszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisu na listę dokonano w Krakowie 9 lipca 2017.

Ostatnim punktem na mapie zwiedzania była Radiostacja w Gliwicach, w której 31 sierpnia 1939 roku przeprowadzono tzw. prowokację gliwicką. Wówczas to siedmioosobowy oddział, dowodzony przez funkcjonariusza niemieckiej służby bezpieczeństwa  i oficera SS wdarł się około godziny 20.00 do budynku. Po sterroryzowaniu obsługi – ucharakteryzowani na powstańców śląskich napastnicy – usiłowali odczytać po polsku odezwę, zapowiadającą rychłą polską ofensywę i wzywającą do powstania. Zaczynała się ona słowami: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…” . Na więcej nie pozwoliły warunki techniczne. Na temat tych wydarzeń uczniowie oglądali film. O tych dramatycznych wydarzeniach opowiedział też uczniom przewodnik.

Pod koniec wycieczki nadszedł czas na odpoczynek i obiad, który uczniowie i opiekunowie zjedli w karczmie Rajcula w Paniówkach.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Przede wszystkim uczniowie mogli uzupełnić swoją wiedzę z zakresu historii, dziedzictwa narodowego i osiągnięć polskiej nauki.

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać.