Wycieczka uczniów klas trzecich w ramach projektu Poznaj Polskę

Nasza szkoła otrzymała środki finansowe przeznaczone na przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” na rok szkolny 2021/2022. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przyznawane przez Ministra środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.

W ramach projektu „Poznaj Polskę” w naszej szkole uczniowie klasy 3a i klasy 3b 6 maja 2022 roku wyjechali na wycieczkę do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejewie oraz Radiostacji w Gliwicach.

Wyjazd trzecioklasistów rozpoczęło zwiedzanie krasiejewskiego parku, czyli szeregu kompleksów  turystycznych o charakterze naukowym. Pierwszym miejscem, do którego zaproszono naszych uczniów, był Tunel Czasu. Jest to 300-metrowy tunel, w którym dzieci odbywają podróż po przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Dzieci poznają tam historię Wielkiego Wybuchu, kolejnych etapów kształtowania się Ziemi, powstawania atmosfery czy pierwszych form życia.

Kolejnym punktem wycieczki była ścieżka edukacyjna wokół której można podziwiać rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów w naturalnej wielkości. Wytrawny obserwator dostrzeże aż 70 gatunków prehistorycznych istot.

W Pawilonie Paleontologicznym trzecioklasiści oglądali skamieniałości triasowe płazów i gadów. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ obiekty muzealne obserwuje się przez przeszkloną podłogę.

Ostatnim punktem na mapie zwiedzania było Prehistoryczne Oceanarium. Tam uczniowie obserwowali świat morski gadów i innych istot żyjących na ziemi przed tysiącami lat.

Po zwiedzaniu nadszedł czas na zajęcia praktyczne, czyli warsztaty prowadzone przez archeologa. Podczas tej niezwykłej lekcji trzecioklasiści  poznali tajniki pracy archeologów oraz wysłuchali opowieści o prowadzeniu najróżniejszych wykopalisk.

Po tych wszystkich wrażeniach nadszedł czas na odpoczynek i obiad, który uczniowie i opiekunowie zjedli w restauracji na terenie Parku.

Następnym miejscem, które odwiedzili nasi trzecioklasiści była Radiostacja w Gliwicach. Jest to znany obiekt, który słynie z historii związanej z rozpoczęciem II wojny światowej. O tych dramatycznych wydarzeniach opowiedział uczniom przewodnik. Wykład z historii przeplatany był spacerem po gliwickiej Radiostacji.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Przede wszystkim uczniowie mogli uzupełnić swoją wiedzę z zakresu historii, a także prehistorii. Atrakcyjna i ciekawa forma przekazu pozwoliła na zaktywizowanie trzecioklasistów podczas wyjazdu. Zdobyte wiadomości na pewno zostaną wykorzystane przez uczniów podczas kolejnych etapów edukacji.