Świętujemy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

100 lat temu  11 listopada 1918 roku Polska znowu wróciła  na mapy świata! Do tego ważnego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez cały rok.

Wielokrotnie rozmawialiśmy na ten temat podczas lekcjach  wychowawczych .

W maju, podczas klasowej wycieczki w okolice Gór Świętokrzyskich zwiedziliśmy "Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego i Muzeum Legionów".Zajmuje ono trzy pomieszczenia w południowo-zachodnim narożniku parteru pałacu biskupów krakowskich w Kielcach: Sanktuarium, Sala Sztandarowa, Baszta (dawny Sklep Skarbowy Pierwszy, Sklep Skarbowy Drugi i Sklepik Pod Wieżą). Uroczyście otwarte 2 października 1938 r., (w okresie II wojny światowej i tuż po wojnie zdewastowane, odtworzone w 1990 r.), utworzone z inicjatywy wojewody kieleckiego dr Władysława Dziadosza (legionista 5 pułku piechoty legionów) mieści się w pomieszczeniach, które w sierpniu i wrześniu 1914 r. (po zajęciu Kielc przez oddziały strzeleckie) były kwaterą główną Józefa Piłsudskiego, a pałac stał się siedzibą Komisariatu Wojsk Polskich, biura werbunkowego, drukarni, redakcji "Dziennika Urzędowego Komisariatu WP", poczty polowej, biura przepustek oraz intendentury.

W pażdzierniku organizowaliśmy wystawę starych podręczników i innych pomocy naukowych . Najstarsze eksponaty pochodziły z lat 70-tych XIX wieku. Mogliśmy zobaczyć między innymi  używane tuż przed II wojną światową  szkolne podręczniki , biologiczne tablice dydatyczne pochodzące z drugiej połowy lat 40 XX wieku czy sumator - maszynę dodającą z lat 30 XX wieku.
 W listopadzie wykonaliśmy w naszej sali gazetkę ścienną  na temat rocznicy.

W  6 listopada  uczestniczyliśmy  w spektaku teatralnym o tematyce patriotycznej " Pan Tadeusz - obrazy". Mogliśmy zobaczy 12 scen przedstawiających główne watki dzieła Adama Mickiewicza.
7 listopada uczestniczyliśmy w konkursie wiedzy historyczej  dla klas. podczas konkursu musielismy sie także wykazać umiejętnościami wokalnymi - śpiewiliśmy patriotyczne piosenki i sprawnościowymi - odbyliśmy elementy musztry. Jako klasa zajęliśmy III miejsce w konkursie  !
9 listopada uczestniczyliśmy w uroczystym apelu , który zaczoł się od posadzenia pamiątkowego drzewa w ogrodzie szkolnym.

Po południu zapaliliśmy biały i czrwony znicz na mogile powstańców śląskich , którzy zapłacili najwyższą cenę za to abyśmy my  Łaziszczanie mogli być Polakami.

14 listopada pojedziemy nawycieczkę do Katowic. Będziemy zwiedzać Biblitekę Ślaską . Odwiedzimy także grób Wojciecha Korfantego - jednego z Ojców Niepodległości , który znajduje się na cmentarzu przy ul Francuskiej.
 Pamiętamy że " Wolność nie jest przywilejem , lecz zadaniem" ( Georges Bernanos ).