Otwarcie Groty Odkrywców

„Dajemy pierwszeństwo ochronie pierwotnej przyrody, jest ona bowiem najbardziej kruchym zasobem, który człowiek może zniszczyć, ale nie potrafi go odbudować”

6 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowej ekopracowni: „GROTY ODKRYWCÓW”. W tym dniu towarzyszyli nam zaproszeni goście:

- Pan Andrzej Pilot, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,

- Pani Alicja Bartkowiak, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku,

- Pan Aleksander Wyra, Burmistrza Miasta Łaziska Górne,

- Pan Jan Ratka, Wiceburmistrz Miasta,

- Pan Tadeusz Król, przewodniczący Rady Miasta,

- Pani Elżbieta Piecha, sekretarz Miasta,

- sponsorzy, przyjaciele szkoły oraz przedstawiciele prasy i radia.

Nasza szkoła podejmuje nieustannie działania zmierzające do ochrony otaczającego nas środowiska. Kształtujemy postawy ekologiczne uczniów, pragnąc, by w przyszłości byli odpowiedzialni za siebie i środowisko naturalne. Jesteśmy organizatorem wielu akcji oraz konkursów o tematyce ekologicznej. Co roku bierzemy udział w Ogólnopolskim Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym w Pobiedziskach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zwieńczeniem naszych działań jest  uzyskanie przez szkołę certyfikatu LOKALNEGO CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ, a w ubiegłym roku certyfikatu „Zielonej Flagi”. W zgodzie z przyrodą i w trosce o nią zrodził się pomysł „Groty odkrywców”, który został nagrodzony w konkursie „Zielona pracownia Projekt 2017”. Ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkurs wpisał się doskonale w działania naszej szkoły. „Grota odkrywców” powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jednak jej serce stanowią trzy osoby, autorki projektu: dyrektor SP nr 2 im. Piastów Śląskich – pani Grażyna Tkocz, wicedyrektor SP nr 2 im. Piastów Śląskich – pani Elżbieta Swadźba, pani Aleksandra Tyrna-Polok.

Do stworzenia nowoczesnej ekopracowni postanowiliśmy wykorzystać pomieszczenie, w którym do niedawna znajdował się skład węgla. „Grota odkrywców”  to nietypowa klasopracownia, przedstawiająca przestrzeń świata podziemnego. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt interaktywny oraz różnorodne pomoce dydaktyczne wspierające proces nauczania przedmiotów przyrodniczych umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy poprzez doświadczanie. „Grota odkrywców” jest miejscem, w którym będzie można badać, dotykać, doświadczać – dosłownie „ubrudzić się wiedzą”. Wszystko po to, by lepiej poznać świat i zjawiska nim rządzące, by poczuć się jego częścią i nauczyć się odpowiedzialności oraz wrażliwości. W grocie będą realizowane zajęcia z edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, a także z przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii. W pracowni realizowany będzie autorski program zajęć edukacji ekologicznej stworzony przez nauczycieli naszej szkoły „Ekoprzygoda w Grocie odkrywców”.

Podczas uroczystości uczniowie klasy 3a SP zaprezentowali przedstawienie pt. „W zgodzie z przyrodą” przygotowane przez panią Aleksandrę Tyrnę-Polok. Szkolny zespół taneczny Spectrum prowadzony przez panią Iwonę Gorol przedstawił Jaskiniowy taniec. Pan Grzegorz Fortuna w „Grocie odkrywców” przeprowadził fragment lekcji chemii dla uczniów klasy 3a gimnazjum.

W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.